e-learning Summer School on Wastewater and Biosolids Management by the Hellenic Open University

The Hellenic Open University is organizing the 2nd distance education e-learning Summer School on "Wastewater and Biosolids Management " (WWSS16). The School will be broadcasted on July 18-23, 2016, from Patras, Greece. Experts in the field from Hellenic and foreign universities and research institutes from different countries (US, Germany, Switzerland, Spain, Israel, Italy, Slovenia, Cyprus and Turkey) will present information on the new trends in wastewater management technologies and will also report interesting case studies.
WWSS16 target group are public and private institutions, undergraduate, graduate students, doctoral students, postdoctoral researchers and generally scientists interested in wastewater and biosolids management issues.

As of this year, the presentations will be in English.

Attached file

3 years ago. 21:45:10, 10-7-2016.