Damage to the auditorium

Despite the School's distinctions in the world, its infrastructure generally appears to be in poor condition, at least from outside.

In particular, for 15 days, its (single) amphitheater has a severe damage due to poor maintenance (although some attribute the problem to climate change).

The justly protesting students are informed that damages are not the responsibility of the School but of the Central Administration of the NTUA. The School has neither a Technical Service nor the right to intervene in building matters.

Once the damage was discovered, the Deputy Rector was informed by the Dean, highlighting the risks involved. Also the Technical Service was informed by the Technical Staff of the School, Mr. P. Segos, and the damage was recorded to the relevant monitoring system with the following description:

"Restoration of part of the suspended ceiling because of its partial disorganization from incoming rainwater. Repair is considered to be extremely urgent because there is a great risk of fatal injury to students and users from the likely fall of fragments of damaged ceiling due to disorganization. "

We publicly express our hope for immediate repair.

D. Koutsoyiannis

Attached file

1 year, 2 months ago. 14:13:47, 16-3-2018.