Thanks to students, teachers and other staff for the operation of the lecture building

For many reasons, the most important of which is the extremely poor financing and the administrative "reform" that has paralyzed the utilization of the scant money available from the state budget, the infrastructure of the School is led to collapse.

It is recalled that according to the regulations in force, the repair of damages is not the responsibility of the School, but of the Central Administration of the NTUA. The School has neither a Technical Service nor a right to intervene in building matters.

The School's Amphitheater, three months after the damage, has not been repaired. The blackboards in the classrooms have not been repaired for months. The access control roll has been damaged for a week and has not been restored.

I express my personal thanks to those colleagues and students who open the roll each morning with the power of their hands, so that the lecture building of the School can operate.

D. Koutsoyiannis

1 year, 3 months ago. 11:09:45, 21-5-2018.