Διμερής συνεργασία ΕΜΠ - BTU Cottbus, Γερμανίας

Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκε τη 2η εβδομάδα του Ιουλίου 2019 το Summer School ως αποτέλεσμα της διμερούς συνεργασίας των Εργαστηρίων Μεταλλικών κατασκευών ΕΜΠ και BTU Cottbus.

Επρόκειτο για το 2ο Summer School το οποίο έγινε στη Γερμανία, μετά από το αντίστοιχο ένα χρόνο πριν στην Αθήνα. Από πλευράς ΕΜΠ μετείχαν 25 φοιτητές όλων των κατηγοριών και μέλη του Εργαστηρίου Μεταλλικών κατασκευών.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε μαθήματα, επισκέψεις στα Εργαστήρια του Πανεπιστημίου, τεχνικές επισκέψεις στην περιοχή και επίσκεψη στο Βερολίνο, απ’ όπου και οι φωτογραφίες. Η συνεργασία των δύο Εργαστηρίων είναι τριετής με χρηματοδότηση από το Γερμανικό οργανισμό ακαδημαϊκών ανταλλαγών DAAD.

Περιλαμβάνει εκτός από τα Summer Schools, ερευνητικές εργασίες σε ενισχύσεις μεταλλικών κατασκευών με σύνθετα υλικά, με εκτέλεση πειραματικών δοκιμών και αναλύσεων. Επίσης έδωσε τη δυνατότητα ανταλλαγών Ελλήνων και Γερμανών φοιτητών για εκπόνηση Διπλωματικών εργασιών στο άλλο Πολυτεχνείο.

πριν από 4 χρόνια, 7 μήνες. 12:29:59, 17-9-2019.