Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2020

Αθήνα, 30 Σεπτεμβρίου 2020

Αγαπητή νέα φοιτήτρια, αγαπητέ νέε φοιτητή,

Εκ μέρους της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών, των καθηγητών και όλου του προσωπικού της, σε καλωσορίζω στη Σχολή και σε συγχαίρω για την επιτυχία σου σ’ αυτή, που αντανακλά και το υψηλό επίπεδο των γνώσεων και των ικανοτήτων σου.

Πιστεύω πως σύντομα θα βρεις στη Σχολή κάτι ξεχωριστό που ξεφεύγει απ’ όσα έχεις συνηθίσει ως τώρα. Η Σχολή θέλουμε να είναι χώρος εκπαίδευσης, πνευματικότητας, δουλειάς, συνεργασίας και δημιουργίας, χώρος επικοινωνίας και ανθρωπιάς. Όλοι μας στη Σχολή περιμένουμε τη δική σου συμμετοχή και συμβολή. Περιμένουμε να είσαι μέτοχος στις αξίες που το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο υπηρετεί και να αναγνωρίζεις πως η ελληνική κοινωνία παρέχει τα οικονομικά μέσα και τις υποδομές για να υπάρχουμε και να λειτουργούμε, και πως σε περιμένει σε λίγα χρόνια ως έναν καλά καταρτισμένο και υπεύθυνο πολιτικό μηχανικό.

Εύχομαι η φοιτητική ζωή σου να είναι δημιουργική και χαρούμενη και θα βρίσκομαι στο πλευρό σου για ό,τι χρειαστείς. Καλή αρχή,

Αν. Καθηγητής Νίκος Δ. Λαγαρός Κοσμήτορας της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ

πριν από 3 χρόνια, 5 μήνες. 23:02:07, 04-10-2020.