Οργάνωση μαθημάτων εξ αποστάσεως

Η Σχολή Πολιτικών Μηχανικών έχει οργανώσει τα μαθήματά της με διδασκαλίας εξ αποστάσεως, βάσει του ισχύοντος ωρολογίου προγράμματος.

Για κάθε επιμέρους μάθημα, οι φοιτητές που είναι εγγεγραμμένοι στο mycourses στο υπόψη μάθημα, λαμβάνουν από την προηγούμενη μέρα email που θα περιέχει έναν σύνδεσμο (link). To email αποστέλλεται από τον διδάσκοντα. Ακολουθώντας τον σύνδεσμο, οι φοιτητές μπορούν να εισέλθουν στη εικονική αίθουσα την ώρα που γίνεται το κάθε μάθημα. Η διδασκαλία είναι αμφίδρομη και οι φοιτητές μπορούν να υποβάλλουν ή να απαντούν σε ερωτήσεις, ή ακόμη και να παρουσιάζουν εργασίες τους (κάνοντας share την οθόνη του υπολογιστή τους).

Για τη συμμετοχή χρειάζεται συσκευή (desktop, laptop, tablet) με μικρόφωνο και κάμερα. Οι φοιτητές θα έχουν απενεργοποιημένα το μικρόφωνο και την κάμερά τους όταν παρακολουθούν, ενώ αυτά θα ενεργοποιούνται όταν μιλούν οι ίδιοι. Το σύστημα που χρησιμοποιείται είναι το https://www.webex.com/.

πριν από 4 χρόνια, 1 μήνας. 18:30:22, 11-3-2020.