Εγγραφές χειμερινού εξαμήνου ακαδημαϊκού έτους 2021 - 22

Η εγγραφή-δήλωση μαθημάτων γίνεται μόνο κατά την περίοδο 4.10.2021 - 22.10.2021. Η εγγραφή σας γίνεται μόνο μέσω ηλεκτρονικού εγγραφολογίου.

Για την είσοδό σας στο εγγραφολόγιο πατήστε στοv παρακάτω σύνδεσμο:

Είσοδος στο Εγγραφολόγιο http://www.central.ntua.gr/registrations/

Μετά το πέρας της προθεσμίας καμία εγγραφή δεν γίνεται δεκτή.

Εγγραφή σε εξάμηνο

• Η εγγραφή πραγματοποιείται εφόσον συμπληρώσετε το e-mail, πληκτρολογήσετε τον τετραψήφιο κωδικό που σας δίνεται και μεταβείτε στη δήλωση μαθημάτων. Τότε ενεργοποιούνται πάνω αριστερά το link εγγραφή σε εξάμηνο και το link ημιτελής δήλωση μαθημάτων. Σε αυτό το στάδιο μπορείτε να αλλάξετε κάποια πεδία όπως διεύθυνση, τηλέφωνο κ.λ.π. Επισημαίνεται ότι το εξάμηνο εγγραφής καταχωρείται από το σύστημα αυτόματα. Δυνατότητα αλλαγής κατεύθυνσης δεν υπάρχει μέσω του εγγραφολογίου. Για αλλαγή της κατεύθυνσης κατά τη διάρκεια των εγγραφών, αποστείλετε ηλεκτρονικά στο grades@civil.ntua.gr :

• Aίτηση προς την Κοσμητεία της Σχολής με τα στοιχεία σας, στην οποία να αναφέρετε την παλιά και νέα κατεύθυνση που θέλετε να ακολουθήσετε.

• Συμπληρωμένο το έντυπο εγγραφής – δήλωσης μαθημάτων (δηλώνετε μόνο τα μαθήματα της νέας κατεύθυνσης, τα μαθήματα κορμού μέχρι και το 5ο εξάμηνο πρέπει να δηλωθούν μέσω εγγραφολογίου). Υπενθυμίζεται ότι ο συνολικός αριθμός μαθημάτων που έχουν δικαίωμα να δηλώσουν οι φοιτητές (cv16…. και πριν) είναι (12). Σε περίπτωση που δηλώσετε παραπάνω μαθήματα αυτά δεν θα καταχωρηθούν και θα κληθείτε από τη Γραμματεία να επιλέξετε τα (12) μαθήματα που έχετε δικαίωμα.

Δήλωση μαθημάτων

• Κατά τη διάρκεια των εγγραφών (4.10.2021 – 22.10.2021) μπορείτε να πραγματοποιήσετε όσες αλλαγές επιθυμείτε στη δήλωση μαθημάτων σας. Προσοχή: Δεν δηλώνονται αυτόματα μαθήματα έστω και αν είναι υποχρεωτικά. Η επιλογή μαθημάτων παλαιότερων (οφειλόμενων) και τρέχοντος εξαμήνου, υποχρεωτικά και επιλογής, πρέπει να γίνει από εσάς.

• Σας υπενθυμίζουμε ότι όσον αφορά τη δήλωση μαθημάτων πρέπει να ολοκληρώσετε τη διαδικασία, πατώντας «υποβολή» (οπότε ενεργοποιείται το πεδίο υποβληθείσα δήλωση μαθημάτων). Σε αντίθετη περίπτωση η εγγραφή – δήλωση μαθημάτων δεν θα καταχωρηθεί και δεν θα έχετε δικαίωμα συμμετοχής στην εξεταστική.

• Αν αντιμετωπίσετε οποιοδήποτε πρόβλημα, καταγράψτε το με Print Screen και στείλτε το αμέσως με e-mail στη Γραμματεία της Σχολής (admin@civil.ntua.gr) με κοινοποίηση στην Επιτροπή Σπουδαστικών Θεμάτων (est@civil.ntua.gr).

Μετά το πέρας των εγγραφών οι ημιτελείς δηλώσεις δεν λαμβάνονται υπόψη

• Οι φοιτητές κάνουν κανονικά εγγραφή σε εξάμηνο ακόμα και αν δεν οφείλουν μαθήματα και υποβάλλουν δήλωση μαθημάτων κενή (δεν δηλώνουν κανένα μάθημα).

πριν από 2 χρόνια, 6 μήνες. 09:34:23, 29-9-2021.