Απόφαση Κοσμητείας για την δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία

Με βάση την ΚΥΑ_24-9-2021 ακολουθούν οι κανόνες για τον τρόπο διεξαγωγής της εκπαιδευτικής διαδικασίας με ισχύ από τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2021 και καθ' όλη τη διάρκεια του χειμερινού εξαμήνου του Ακαδημαϊκού έτους 2021-2022.

Σε όλα τα μαθήματα η διδασκαλία θα πραγματοποιείται δια ζώσης, με φυσική παρουσία Καθηγητών και Φοιτητών

Για τον λόγο αυτό:

1. Προβλέπεται η δυνατότητα πλήρους κάλυψης της χωρητικότητας των αιθουσών.

2. Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους, σε όλους τους χώρους της Σχολής.

3. Διασφαλίζεται ο τακτικός καθαρισμός των αιθουσών.

4. Όλοι οι παρευρισκόμενοι στους χώρους διδασκαλίας (αμφιθέατρα, αίθουσες, εργαστήρια κ.ά.) οφείλουν να έχουν πάντα μαζί τους το ατομικό πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης ή rapid test (48 ωρών), προς επίδειξη.

5. Για τα μαθήματα συνεχόμενης διάρκειας 2 ωρών θα γίνεται διάλειμμα έως 5 λεπτών χωρίς απομάκρυνση από την αίθουσα. Για τα υπόλοιπα μαθήματα διάρκειας 3 ή 4 ωρών θα γίνεται ένα διάλειμμα 20 λεπτών με επανάληψη του ελέγχου των πιστοποιητικών κατά την επιστροφή των φοιτητών στην αίθουσα.

6. Στα μαθήματα με μεγάλο αριθμό φοιτητών σε σχέση με τη διατιθέμενη χωρητικότητα των αιθουσών, παράλληλα με τη δια ζώσης διδασκαλία δύναται να εξετάζεται το ενδεχόμενο ζωντανής αναμετάδοσης του μαθήματος μέσω του διαδικτύου.

Πέμπτη 7 Οκτωβρίου 2021

πριν από 2 χρόνια, 6 μήνες. 00:59:00, 08-10-2021.