21 Professors of the School of Civil Engineering among the top researchers in the world

In the recently published study annually conducted by researchers at Stanford University (USA), which lists the 2% of researchers with the greatest scientific influence worldwide, 130 researchers of the National Technical University of Athens are included, 128 of them are serving or retired members of the Teaching and Research Staff and 2 are members of the Special Staff & Teaching and Research Associates of NTUA.

An analysis by Professor I. Ioannidis of the Stanford University for the Greek scientists contained in this database, shows that there are 78 active members, which corresponds to 20% of its faculty members. The study retrieved data from the SCOPUS database, the world's largest database of scientific publications.

From the School of Civil Engineering, 21 professors are among the top researchers in the world. Specifically, for the year 2022, 13 professors are contained in the list (in order of their ranks), the top 5 of them are among the top 10 NTUA researchers:

G. Gazetas, D. Koutsoyiannis, D. Vamvatsikos, E. Vlahogianni, M. Karlaftis†, N. Lagaros, M. Papadrakakis, G. Yannis, C. Plati, I. Psycharis*, Ι. Golias, N. Gerolymos, E. Baltas

A second list referring to all years analysed (1996-2022) contains 18, i.e. 10 of the above and in addition:

D. Dermatas, J. Katsikadelis, M. Kotsovos, E. Sapountzakis, D. Tsamboulas†, C. Gantes, K. Spyrakos, E. Vintzilaiou

(Retired/emeritus professors are marked with * and deceased with †).

Attached files

• Sublist with the Greeks (file: RanksGRC-2022.xlsx): Contains part of the database and specifically the scientists who serve in Greek Institutions (with a filter for the scientists of NTUA -- by removing it the entire list is displayed).
  • Explanation of abbreviations (file: Abbreviations2022.xlsx)

Related links

2 months, 4 weeks ago. 13:03:59, 07-12-2023.