Επιτροπές

Όργανα και Επιτροπές της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών

Κοσμητεία

  • Δ. Κουτσογιάννης, Κοσμήτορας
  • Α. Λοΐζος, Αναπληρωτής Κοσμήτορα, Διευθυντής Τομέα Μεταφορών & Συγκοινωνιακής Υποδομής
  • Κ. Σπηλιόπουλος, Διευθυντής Τομέα Δομοστατικής
  • Ε. Μπαλτάς, Διευθυντής Τομέα Υδατικών Πόρων & Περιβάλλοντος
  • Β. Γεωργιάννου, Διευθύντρια Τομέα Γεωτεχνικής
  • Τ. Αβραάμ, Μέλος
  • Γ. Γιαννής, Μέλος
  • Ν. Λαγαρός, Μέλος
  • Δ. Μαμάης, Μέλος
  • Γ. Μπουκοβάλας, Μέλος
  • Γ. Βλάχος, Εκπροσωπος ΕΕΠ
  • Ξ. Λιγνός, Εκπρόσωπος ΕΔΙΠ
  • Π. Σέγκος, Εκπρόσωπος ΕΤΕΠ
  • Εκπρόσωπος φοιτητών (δεν ορίστηκε)
  • Εκπρόσωπος φοιτητών (δεν ορίστηκε)

Παρίστανται

  • Α. Παπαηλιού, Προϊσταμένη Γραμματείας
  • Μ. Οικονόμου, Μέλος Γραφείου Κοσμητείας
  • Δ. Ραφτέλη, Μέλος Γραφείου Κοσμητείας

Επιτροπή Προγράμματος Σπουδών

  • Ι. Βάγιας (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Συγκλητική Επιτροπή) (αναπληρωτής Χ. Μουζάκης)
  • Α. Στάμου (αναπληρωτής Δ. Μαμάης)
  • Β. Γεωργιάννου (αναπληρωτής Γ. Γκαζέτας)
  • Π. Ψαράκη - Καλουπτσίδη (αναπληρώτρια Χ. Πλατή)
  • Ν. Λαγαρός (αναπληρωτής Δ. Τουλιάτος)
  • Α. Παπαηλιού
  • Ι. Παπαγεωργίου (εκπρόσωπος φοιτητών)
  • Ε. Πουλιοπούλου (εκπρόσωπος φοιτητών)

Στις συνεδριάσεις παρίστανται με δικαίωμα λόγου ο Κοσμήτορας και ο εκπρόσωπος της ΜΟΔΙΠ.

Επιτροπή Μεταπτυχιακών Σπουδών

  • Δ. Κουτσογιάννης (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Συγκλητική Επιτροπή)
  • Α. Λοΐζος (Αναπληρωτής Συντονιστής και αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Συγκλητική Επιτροπή)
  • Β. Κουμούσης (Διευθυντής ΔΠΜΣ ΔΣΑΚ)
  • Α. Στάμου (Διευθυντής ΔΠΜΣ ΕΤΥΠ)
  • Ε. Βλαχογιάννη
  • Μ. Καββαδάς
  • Σ. Μπαδογιάννης
  • Ι. Ψυχάρης
  • Λ. Θεοφανίδου

(η επιτροπή θα περιλαμβάνει και δύο μεταπτυχιακούς φοιτητές εφόσον οριστούν)

Επιτροπή Ερευνητικών Θεμάτων

  • Α. Λοΐζος (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην Ιδρυματική Επιτροπή Ερευνών)
  • Ι. Ψυχάρης (Αναπληρωτής Συντονιστής και αναπληρωτής εκπρόσωπος στην Ιδρυματική Επιτροπή Ερευνών)
  • Χ. Μακρόπουλος (υπεύθυνος αναζήτησης Ευρωπαϊκών προγραμμάτων για ενίσχυση της εκπαίδευσης)
  • Μ. Πανταζίδου (υπεύθυνη αναζήτησης Ελληνικών προγραμμάτων για ενίσχυση της εκπαίδευσης)
  • Δ. Κουτσογιάννης (Μέλος της Ιδρυματικής Επιτροπής Συντονισμού ΕΣΠΑ, στην οποία αναπληρώνεται από τον Α. Λοΐζο)
  • Α. Ανδρεαδάκης (Μέλος της Ιδρυματικής Επιτροπής Συντονισμού ΕΣΠΑ)

Επιτροπή Υποστήριξης της Λειτουργίας και Συντήρησης των Εγκαταστάσεων της Σχολής

  • Τ. Αβραάμ (Συντονιστής και εκπρόσωπος στη Συγκλητική Επιτροπή Πανεπιστημιακών Εγκαταστάσεων και τη Συντονιστική Επιτροπή της Λειτουργίας των Πολυδύναμων)
  • Η. Παπακωνσταντής (Αναπληρωτής Συντονιστής και αναπληρωτής εκπρόσωπος στη Συγκλητική Επιτροπή Πανεπιστημιακών Εγκαταστάσεων και τη Συντονιστική Επιτροπή της Λειτουργίας των Πολυδύναμων, καθώς και υπεύθυνος ανάπτυξης και τήρησης ηλεκτρονικού αρχείου της Επιτροπής)
  • Γ. Βλάχος, μέλος ΕΕΠ, υπεύθυνος κτηρίου Γκίνη και σύνδεσμος με την αντίστοιχη Επιτροπή της Αρχιτεκτονικής Σχολής
  • Π. Σέγκος, ΕΤΕΠ, υπεύθυνος μηχανικός συντήρησης εγκαταστάσεων και υπεύθυνος καθημερινής λειτουργίας της Επιτροπής
  • Μ. Οικονόμου (ΙΔΑΧ), υπεύθυνη οικονομικού προγραμματισμού και διαχείρισης κονδυλίων
  • Ι. Βούτου, Διοικητικός (ΙΔΑΧ), υπεύθυνη γραμματειακής υποστήριξης

Επιτροπή Η/Υ και Δικτύων

  • Ν. Λαγαρός (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Συγκλητική Επιτροπή)
  • Γ. Γιαννής (Αναπληρωτής Συντονιστής και αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Συγκλητική Επιτροπή)
  • Δ. Κουτσογιάννης
  • Μ. Φραγκιαδάκης
  • Α. Στάμος
  • Μ. Κουτούγκος
  • Δ. Σαργιώτης
  • Π. Κουνιάκη
  • Α. Σίσκος
  • Χ. Φραγκουδάκης

Επιτροπή Θεσμικών Θεμάτων

  • Β. Κουμούσης (Συντονιστής και εκπρόσωπος στη Συγκλητική Επιτροπή Θεσμών & Στρατηγικής)
  • Α. Λοΐζος (Αναπληρωτής Συντονιστής και αναπληρωτής εκπρόσωπος στη Συγκλητική Επιτροπή Θεσμών & Στρατηγικής)
  • Χ. Γαντές
  • Ι. Μπάρδης (εκπρόσωπος φοιτητών)

Επιτροπή Ελέγχου Εισαγωγής Φοιτητών Ειδικών Κατηγοριών

  • Μ. Καββαδάς (Συντονιστής)
  • Ν. Γερόλυμος
  • Β. Τσουκαλά
  • Α. Θεοφανίδου

Επιτροπή Επαγγελματικών Δικαιωμάτων

  • Β. Κουμούσης (Συντονιστής και εκπρόσωπος Ακαδημαϊκών Ισοτιμιών & Επαγγελματικών Δικαιωμάτων)
  • Α. Ανδρεαδάκης (Αναπληρωτής Συντονιστής και αναπληρωτής εκπρόσωπος Ακαδημαϊκών Ισοτιμιών & Επαγγελματικών Δικαιωμάτων)
  • Μ. Καββαδάς
  • Γ. Βλάχος
  • Εκπρόσωπος φοιτητών

Επιτροπή Προβολής & Διεθνών Συνεργασιών

  • Α. Στάμου (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην Ειδική Συγκλητική Επιτροπή Διεθνών, Ευρωπαϊκών Διμερών Πανεπιστημιακών Σχέσεων)
  • Ε. Σαπουντζάκης (Υπεύθυνος Θεμάτων Erasmus και και εκπρόσωπος στο Γραφείο Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων)
  • Α. Μπαλλής (Αναπληρωτής Συντονιστής και αναπληρωτής εκπρόσωπος (α) στην Ειδική Συγκλητική Επιτροπή Διεθνών, Ευρωπαϊκών Διμερών Πανεπιστημιακών Σχέσεων και (β) στο Γραφείο Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων)
  • Γ. Γιαννής (συντονιστής της διμερούς συνεργασίας με την Ecole Nationale des Ponts et Chaussées)

Επιτροπή Εργαστηρίων

  • Β. Γεωργιάννου (Συντονίστρια και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Π. Παπανικολάου (Αναπληρωτής Συντονιστής και αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Α. Λοΐζος
  • Χ. Μουζάκης

Επιτροπή Σπουδαστικών Θεμάτων

  • Μ. Πανταζίδου (Συντονίστρια και υπεύθυνη συλλογής στοιχείων για τα μαθήματα)
  • Ν. Λαγαρός (υπεύθυνος προγραμμάτων μαθημάτων και εξετάσεων)
  • Ν. Μαμάσης (υπεύθυνος φοιτητικών θεμάτων)

Επιτροπή Κριτηρίων Εξέλιξης Προσωπικού και Απονομής Τιμητικών Τίτλων

  • Κ. Σπηλιόπουλος (Συντονιστής)
  • Δ. Μαμάης
  • Χ. Πλατή

Σύμβουλος

  • Γ. Χριστοδούλου

Επιτροπή για την Ιστορία της Σχολής και τον Εορτασμό των 130 ετών της

  • Δ. Κουτσογιάννης (Συντονιστής)
  • Ν. Λαγαρός
  • Δ. Βαμβάτσικος
  • Π. Δημητριάδης (υπ. δρ.)
  • Φ. Σαργέντης (υπ. δρ.)
  • Α. Παπαηλιού (Προϊσταμένη Γραμματείας)
  • Μ. Οικονόμου (Γραφείο Κοσμητείας & Υπεύθυνη Οικονομικών)
  • Κ. Κακουράτου (Μέλος Γραμματείας)
  • Ο Σάγκα (Διοικητ. Υπάλλ.)
  • Δ. Λιάτης (εθελοντής, διπλωματούχος της Σχολής του 1978)

Ομάδα Πλαισίωσης του Τομέα Προγραμματισμού & Διαχείρισης Τεχνικών Έργων

  • Δ. Κουτσογιάννης (Συντονιστής)
  • Ι.Π. Παντουβάκης
  • Ε. Βλαχογιάννη
  • Α. Μπαλλής
  • Κ. Τρέζος
  • Ν. Λαγαρός
  • Δ. Μέλισσας (ΣΑΜ)
  • Ι. Τσώλας (ΣΕΜΦΕ)
  • Δ. Καλλιάνης
  • Δ. Τουλιάτος
  • Α. Βαράνου

Σύμβουλος

  • Σ. Λαμπρόπουλος

Ομάδα Εσωτερικής Αξιολόγησης της Σχολής (ΟΜ.Ε.Α)

  • Ε. Σαπουντζάκης (ως μέλος της ΜΟΔΙΠ και συντονιστής της ΟΜΕΑ)
  • X. Γαντές
  • Γ. Γκαζέτας
  • Δ. Μαμάης
  • Α. Μπαλλής
  • Εκπρόσωπος φοιτητών (δεν ορίστηκε)

Επιτροπή Ποιότητας Ζωής και Αισθητικής Περιβάλλοντος

  • Κ. Σπηλιόπουλος (Συντονιστής και εκπρόσωπος στη Συγκλητική Επιτροπή Ποιότητας Ζωής)
  • Π. Παπανικολάου (Αναπληρωτής εκπρόσωπος στη Συγκλητική Επιτροπή Ποιότητας Ζωής)

Επιτροπή Υποτροφιών Ειδικού Λογαριασμού

  • Ι. Ψυχάρης
  • Ε. Μπαλτάς
  • Λ. Θεοφανίδου

Επιτροπή Κατατακτηρίων Εξετάσεων

  • Δ. Βαμβάτσικος
  • Ε. Μπαδογιάννης
  • Α. Παπαδημητρίου

Επιτροπή Βιβλιοθήκης

  • Κ. Σπηλιόπουλος (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Συγκλητική Επιτροπή)
  • Μ. Πανταζίδου (Αναπληρώτρια Συντονίστρια και αναπληρώτρια εκπρόσωπος στην ομώνυμη Συγκλητική Επιτροπή)

Επιτροπή Πανεπιστημιακών Συγγραμμάτων και Εκδόσεων

  • Χ. Ζέρης (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Συγκλητική Επιτροπή)
  • Ι. Ραυτογιάννης (αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Συγκλητική Επιτροπή)
  • Β. Παπαδόπουλος

Επιτροπή Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης

  • Π. Ψαράκη (Συντονίστρια και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Συγκλητική Επιτροπή)
  • Γ. Γιαννής (Αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Συγκλητική Επιτροπή)
  • Δ. Βαμβάτσικος

Επιτροπή Κληροδοτημάτων

  • Μ. Βουγιούκας (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Σ. Μπαδογιάννης (Αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Ε. Μπαλτάς

Επιτροπή Βασικής Έρευνας

  • Α. Νάνου (Συντονίστρια και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Μ. Φραγκιαδάκης (Αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)

Επιτροπή Πολιτισμού

  • Α. Μπαλλής (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Β. Τσουκαλά (Αναπληρώτρια εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Μ. Νεραντζάκη

Επιτροπή Παρακολούθησης Διαχείρισης & Αξιοποίησης των Διαθέσιμων του Ιδρύματος

  • Τ. Αβραάμ (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Π. Θανόπουλος (Αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Ε. Μπαλτάς

Επιτροπή Σύνδεσης του ΕΜΠ με το Μέτσοβο

  • Ν. Μαμάσης (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Χ. Ζέρης (Αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Γ. Γαντές

Επιτροπή Ενεργειακής Διαχείρισης

  • Ν. Μαμάσης (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Σ. Μπαδογιάννης (αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)

Επιτροπή Περιβάλλοντος

  • Σ. Μπαδογιάννης (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Δ. Δερματάς (Αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)

Επιτροπή E-learning

  • Χ. Μακρόπουλος (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Μ. Πανταζίδου (Αναπληρώτρια εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)

Επιτροπή Επικοινωνίας

  • Α. Παπαδημητρίου (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Α. Νάνου (Αναπληρωτρια εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)

Επιτροπή Φυσικής Αγωγής

  • Ν. Γερόλυμος (Συντονιστής και εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)
  • Γ. Γιαννής (Αναπληρωτής εκπρόσωπος στην ομώνυμη Ειδική Συγκλητική Επιτροπή)

Μόνιμη Εφορευτική Επιτροπή

  • Ν. Μαμάσης (Πρόεδρος με αναπληρωτή τον Δ. Βαμβάτσικο)
  • Ε. Βλαχογιάννη (μέλος με αναπληρωτή τον Π. Θανόπουλο)

(Διοικητική υποστήριξη στην Εφορευτική Επιτροπή παρέχει η Προϊσταμένη Γραμματείας Α. Παπαηλιού με αναπληρώτρια την Αν. Προϊσταμένη Α. Θεοφανίδου)

πριν από 3 χρόνια, 2 μήνες.